¨

Novinky

Šest esenciálních olejů, které mají jedno společné!

Připravujeme pro vás: Šest esenciálních olejů, které mají jedno společné! Podívejte se, co to je.

Bergamot, borovice, eukalyptus i litsea cubeba. Na první pohled se může zdát, že tyto esenciální oleje nic společného nemají, zdání ale klame. Společně se budou hodit nejen do kosmetiky, ale přijdou vhod i do zimního období.

Bergamot

Je lisovaný za studena, má svěží citrusovou vůni, je antiseptický, antidepresivní a pomáhá uvolňovat křeče. Zároveň má také uklidňující a čistící vlastnosti. Hodí se zejména pro mastnou pleť.

Borovice

Je destilovaný, má silnou balzamickou vůni, používá se k léčbě během nachlazení nebo kašli. Zároveň má antiseptické účinky, dezinfikuje. Olej má současně i povzbuzující účinky na tělo i mysl. Mimo jiné můžete olej použít i k pročištění vzduchu.

Eukalyptus australiana

Je destilovaný, má jemnější vůni než klasický eukalyptový olej. Má příznivé účinky na dýchací cesty, pomáhá při zánětech horních cest dýchacích, proti ucpanému nosu. Zároveň má také pozitivní účinky na psychiku a dodá dobrou náladu.

Litsea Cubeba

Je destilovaný, má svěží citrusovou vůni. Mezi jeho přednosti patří antidepresivní a afrodiziakální účinky, zároveň také zlepšuje koncentraci. Pomáhá v boji s aknózní a mastnou pletí, poradí si také s plísněmi.

Patchouli

Je destilovaný, má zemité aroma s ovocnou vůní. Pačuli se používá na problematickou i suchou pleť. Také má regenerační a hojivé účinky, poradí si s poraněnou pokožkou a eliminuje jizvy.

Rozmarýn

Je destilovaný, má silnou bylinnou vůni doprovázenou jemnými dřevitými podtóny. Skvěle se hodí při chronické únavě, depresích, bolestech hlavy, dodá energii, ulevuje od bolesti svalů a pomáhá problematické pleti.

Z výše uvedeného je tedy jasné, že novinky, které pro vás chystáme, využijete nejen během koupelí v zimních měsících, k inhalací během nachlazení, ale můžete si také udělat antidepresivní olejíček, ke kterému stačí přičichnout a rázem veškeré chmury, které jsou spjaté se zimními měsíci, vyšumí.

Jak si olejíček připravit?

Stačí zkombinovat esenciální oleje, které jsou pro vás nejvíce uklidňující, a ty následně  smíchat například s jojobovým olejem, který také najdete na našem e-shopu a to v poměru 3% esenciálního oleje a 97% jojobového oleje. Kromě jojobového oleje můžete použít také jakýkoliv jiný olej, například olivový, mandlový, arganový. Olejíček může sloužit i jako parfém. Stačí aplikovat tři kapky na pulzní body (zápěstí, spánek) a lehce vmasírovat. 

Naše nové esenciální oleje najdete zde.

Ethanol v dezinfekcích: Nebezpečný i povolený! Jak se v nich vyznat?

 

Díky koronavirové pandemii se u nás i v zahraničí roztrhl pytel s různými výrobci dezinfekčních a antibakteriálních gelů na ruce, ať už se jedná o velké či malé firmy anebo domácí kutily. Vyznat se mezi tímto množstvím nových výrobků a rozpoznat kvalitní od těch méně a co hůře i od těch nebezpečných, je složité. Tento článek by Vám v tom měl zásadním způsobem pomoci.

Není ethanol jako ethanol. Takto lze stručně vystihnout hlavní problém s dezinfekčními gely. Na každé etiketě je totiž ve složení uvedeno alcohol denat. jako INCI denaturovaného alkoholu, což samo o sobě uživateli neřekne vůbec nic. Způsobů jak denaturovat alkohol je nepřeberné množství a používají se různorodá denaturační činidla, podle toho k jakému účelu má být denaturovaný alkohol použit. Mezi těmito denaturačními činidly je např.  isopropanol, aceton, methylethylketon, methanol, acetaldehyd, denatonium benzoate a mnoho dalších. Pro nemrznoucí směsi, biopaliva a čištění povrchů se použivají jiné denaturanty než např. pro účely kosmetické nebo laboratorní. Naštěstí existují klasifikace denaturovaného alkoholu, které Vám řeknou do jaké třídy spadá a tedy k jakému použití je schválen[1].

Legitimní dotaz je, proč se v prvé řadě ethanul denaturuje. Za vším samozřejmě hledejte daně a nenasytnost státního aparátu. Ethanol se používá také v potravinářském průmyslu k výrobě alkoholu a vzhledem ke zdanění alkoholu spotřební daní byly v minulosti tendence obcházet tyto vysoké daně. Aby se odlišil alkohol určený pro výrobu alkoholu od jiných průmyslových segmentů bylo v zákonech zakotveno pravidlo, že všechen ethanol, který není určen pro výrobu alkoholu, musí být znehodnocen takovým způsobem, aby jej nebylo již nikdy možné použít pro výrobu alkoholu. Takto vznikla denaturace, přičemž to není tak dávno.

Jaký ethanol tedy použít a kterému se vyhnout? Určitě se vyhněte všem ethanolům, které jsou označené jako obecně denaturované, nebo denaturované dle Nařízení EU, protože tyto ethanoly jsou denaturovány těmito činidly: isopropylalkohol (1%), ethyl(methyl)keton (1%) a denatonium-benzoát.[2] A proč se jim vyhnout? Protože v tomto složení jsou vhodné tak akorát pro výrobu podpalovačů paliva do krbů či pro výrobu nemrznoucích směsí (MEK je dráždivé rozpouštědlo). Zvlášť velký pozor si dejte na ethanol denaturovaný methanolem, protože pokud je absorbovaný přes pokožku nebo požitý vnitřně, má toxické účinky. Velkou kauzu s nevyhovujícími dezinfekčními gely na ruce řešil FDA (Úřad pro kontrolu potravin a léčiv v USA), když některé obsahovaly methanol a z tohoto důvodu zakázal několika výrobcům jejich dovoz.[3] Je proto alarmující, že některé subjekty v České republice zaštiťující se prodejem přírodních surovin nabízí ethanol denaturovaný methanolem a označují jej jako vhodný pro kosmetické účely a výrobu kosmetiky.

S ohledem na výše uvedenou kauzu s methanolem a flagrantní neznalost výrobců ohledně denaturace ethanolu, vydal FDA politiku pro výrobu dezinfekčních gelů v době covidové. V ní doporučuje použít ethanol třídy SDA 40-B denaturovaný t-butyl alkoholem (0,1%) a denatonium benzoatem (0,001%).[4] Poměr denaturačních látek zde činí pouze 0,1 % a zbytek je ethanol (99,9 %), případně může být ethanol 96 % doplněn vodou (4 %). Narozdíl od obecně denaturovaného ethanolu se takto denaturovaný ethanol běžně používá v kosmetických přípravcích jako jsou masti a krémy a také v parfémech či toaletních vodách. Denatonium benzoat, nebo-li bitrex, není totiž toxický,[5] je bez zápachu a přidává se z důvodu své hořkosti, aby se stal ethanol nepoživatelný, respektive hořký. Bitrex má také certifikací ECOCERT pro použití v bio kosmetice. Proto je zarážející doporučení některých prodejců nepoužívat takto denaturovaný ethanol v kosmetice a dezinfekčních gelech, když nejodbornější orgán na světě uvádí opak. Bitrex se totiž běžně používá v preventivních přípravcích na kousání nehtů, v repelentech na zvířata, tekutých mýdlech, šamponech a dokonce i v herních kartách Nintendo Switch, aby se zabránilo náhodnému polknutí nebo udušení dětmi.[6]

Obavy ze složení dezinfekčních gelů na českém trhu a v domácnostech jsou z výše uvedených důvodů na místě, a to zejména s ohledem na nabídku ethanolu pro domácí výrobu dezinfekčních gelů, kdy můžeme narazit na nabídku ethanolu denaturovaného dle evropského standardu (obsahuje MEK), nebo ještě hůře dokonce ethanol obsahující methanol. Pokud Vám bude nabízen ethanol obsahující denaturační činidla v rozmezí 1 – 4 % je tak potřeba jeho denaturaci důkladně prověřit, protože velmi pravděpodobně se bude jednat o ethanol nevhodný pro kosmetické účely a tedy i dezinfekce pro ruce. Jednou z výjimek je ethanol denaturovaný isopropyl alkoholem (5 %), který FDA akceptuje jako alternativu k ethanolu denaturovanému bitrexem.

Závěrem tedy doporučujeme věnovat zvýšenou pozornost tomu, jaké denaturační činidlo bylo použito a pokud tyto informace prodejce nezveřejňuje, žádat poskytnutí těchto informací. V opačném případě se vystavujete riziku, že si na své ruce nastříkáte ethanol určený např. pro laboratorní výzkum nebo hůře pro výrobu paliva.

 

[1] Např. Velká británie používá tento klasifikační seznam pro speciálně denaturovaný alkohol https://www.gov.uk/government/publications/excise-notice-473-production-distribution-and-use-of-denatured-alcohol/excise-notice-473-production-distribution-and-use-of-denatured-alcohol#section18

[2] PROVÁDčCÍ NAŘÍZENÍ KOMISE (EU) 2018/1880 kterým se mění nařízení (ES) č. 3199/93 o vzájemném uznávání postupů úplné denaturace lihu pro účely osvobození od spotřební daně, dostupné zde: https://eur-lex.europa.eu/legal-content/CS/TXT/PDF/?uri=CELEX:32018R1880&from=EN

[3] https://www.nytimes.com/2020/08/04/health/fda-hand-sanitizer-recall.html

[4] Policy for Temporary Compounding of Certain Alcohol-Based Hand Sanitizer Products During the Public Health Emergency Immediately in Effect Guidance for Industry  https://www.fda.gov/media/136118/download

[5] https://www.ewg.org/skindeep/ingredients/701896-DENATONIUM_BENZOATE/

[6] Final Report Study of Aversive Agents (PDF). Consumer Product Safety Commission United States of America. 18 November 1992. Archived from the original (PDF) on 16 June 2011. Retrieved 15 November 2010. https://web.archive.org/web/20110616104140/http://www.cpsc.gov/LIBRARY/FOIA/foia99/os/aversive.pdf

Sleva 5 % za registraci!

Zaregistrujte se a získejte trvalou slevu 5 % na veškerý sortiment v e-shopu Butters & Oils. Pro nakupování v našem internetovém obchodě není registrace zákazníků povinná, avšak proč nezískat spoustu výhod, které tato registrace přináší? 

Výhody:

1)    Nakupujte už jen se slevou! Pro registrované zákazníky platí 5 % sleva na veškeré zboží nakoupené u nás v e-shopu. Tato výše slevy je trvalá. Stačí se přihlásit do svého účtu a produkty Vám budou zobrazeny již s touto slevou. To znamená, že objednávka, která je realizována z účtu registrovaného zákazníka bude automaticky levnější o 5 %.*

2)    Speciální akce, dárky, slevové kupóny, soutěže a bonusy, určené pro registrované zákazníky.

3)    Přístup do zákaznické sekce, což Vám umožní:

       •    Přístup k dokladům v elektronické podobě
       •    Aktuální přehled všech Vašich slev
       •    On-line přehled stavu Vaši objednávky a historie objednávek
       •    Rychlá komunikace s pracovníky e-shopu

 

PŘEJÍT NA REGISTRAČNÍ FORMULÁŘ

 

Vysvětlivky:

* uvedená výše slevy se vztahuje na veškeré zboží zakoupené registrovaným zákazníkem v internetovém obchodě buttersoils.cz, sleva se nevztahuje na cenu dopravy a nelze ji kombinovat s jinými slevami či akčními nabídkami.

3 položek celkem